Студентска организација Машинског факултета у Источном Сарајеву „Жироскоп“ у сарадњи са Машинским факултетом Универзитета у Источном Сарајеву и Машинским факултетом Универзитета у Љубљани организовала је стручну посјету студената привредним субјектима у Словенији. Студенти су у Словенији боравили од 30.05. до 02.06.2022. године, а циљ посјете био је представљање савремених развојних и производних програма компанија у Словенији.
Први дан студенти су посјетили компанију ТПВ Аутомативе (TPV Automative) у Брежицама која производи компонете за БMV (BMW) возила од виоскотврдих челика као и алуминијумске носаче за електрична возила Волово. Руководилац развоја ове компаније је најприје студентима одржао презентацију о развојном програму, а потом су студенти посјетили производне хале гдје су имали прилику да виде сложене алата за израду дијелова савијањем, те поптуно роботизован процес заваривања као и примјену заваривања трењем са мијешањем (FSW) код израде алуминијумских носача за електрична возила Волво. Након ТПВ Аутомативе студенти су посјетили Машински факултет у Љубљани, гдје су имали прилику да се упознају са радом неких од лабораторија овог факултета. Студенти су у лабораторијама факултета по први пут уживо имали прилику да виде израду металних дијелова 3Д штампањем, испитивање дијелова замарањем, примјену криогеног хлађења при обради резањем, ултразвучно заваривање полимера, итд. Након посјете факултету студенти су искористили слободно вријеме да посјете културне и историјске знаменитости Љубљане.
Други дан боравка у Словенији започео је посјетом компанији БОШ Рексрот (BOSCH Rexroth) у Шкофија Локи. Студентима се најприје обратио директор компаније господин Мартин Хансен, те упознао студенте са комплетном групацијом БОШ. Руководилац развоја представио је студентима развојни програм у Словенији, а потом су студенти имали прилику да обиђу производни погон ове компаније гдје се изводи склапање електромотора. По завршетку облиаска студентима је уприличен ручак током којег су имали прилику да постављају питања и разговарају са технолозима, инжењерима у развоја, руководиоцем развоја као и директором компаније. Након компаније БОШ Рексрот студенти су исти дан посјетили и компанију Искра Механизми (Iskra Mehanizmi). Овдје су студенти имали прилику да види шта у пракси значи појам Индустрија 4.0. Комплетна зграда ове компаније је урађена у складу са савременим производним стратегијама. Најприје су студенти упознати са производним програмом, те са поступком производње дијелова за кућиште депилатора Philips Lumea, саксију Bosch SmartGrow Life и др. Студентима је такође представљен и развојни центар ове компаније као поступак израде прототипова. Посјета овој компанији је завршена уз закуску и обраћање дикетора компаније годсподина Марјана Погачника. Посљедња активност другог дана била је посјета Бледском језеру.
Трећи дан су студенти имали прилику да посјете компаније ЈАСКАВА Ристро (YASKAWA Ristro) у Рибници и ЈАСКАВА Европа Роботикс (YASKAWA Europe Robotics ) у Кочевју. У компанији ЈАСКАВА Ристро студентима је представљен поступак израде, односно монтаже флексибилних технолошких ћелија за обраду резањем и заваривање. Комплетан поступка израде робота представљен је студентима у компанији ЈАСКАВА Европа Роботикс у Кочевју. Овдје су студенти такође имали прилику да види пријемну информацијоних и комуникационих технологија као основе Индустрије 4.0. По зваршетку посјете студенти су имали слободно вријеме за дружење и обилазак Љубљане.
Посљедни дан био је резервисан за појсету групацији Колектор у Идрији. Студентима се најприје обратио предсједник управе господин Валтер Лебан, а потом су студенти посјетили два производна погона наведене групације Колектор орођарна (Kolektor orodjarna) и Колектор КФХ (Kolektor KFH). У производном погону Колектор орођарне имали су прилику да се упознају са поступком израде машине за потребе Колкетор групације, као и за екстерне купце. Када је ријеч о производном погону Колектор КФХ, ту су студнти имали прилику да се упознају са производњом ротора, статора, сензорских магнета и комутатора. Студентима је практично предствљен и информациони систем који самостално прикупља податке из производње, обрађује их, те потом планира производњу са једне стране, а са друге стране комуницира са инжењерима у случају дужих застоја. На крају посјете је студетима уприличен ручак.
У стручној посјети Словенији заједно са студентима био је и Алексија Ђурић виши асистент на Машинском факултету у источном Сарајеву.
Студенти Машинског факултета у Источном Сарајеву захваљују се свим компанијама које су их угостиле, а посебно Машинском факултету у Љубљани и проф. др Дамајну Клобчару на помоћи при организацији посјете. Такође, студенте се захвљајују Декану Машинског факултета у Источном Сарајеву проф. др Милији Краишнику на финансијској помоћи при организацији посјете. Поред Машинског факултета у Источном Сарајеву стручну посјету студената Словенији подржали су: Колектор ЦЦЛ, Шуме РС, Орао а.д. Бијељина, Општина Трново, Град Источно Сарајево и Сервитец Балкан. Студенти се такође захваљују и проф. др Биљани Марковић на помоћи при прикупљању средстава за одлазак на стручну посјету у Словенију.